ЗА емоционална интелигентност на развито ниво


Разбирайки чувствата си, човек лесно може да бъде ЗА емоционална интелигентност, която да го тласка нагоре по пътя на саморегулацията.



– Саморегулация –

Лесно може да бъдем ЗА емоционална интелигентност. Всеки от нас управлява себи си като започне от внимателно хранене до работни графици и планиране на работното време. Високият еквалайзер влияе върху факта, че ние поемаме отговорност за живота си и крайния резултат от всички взаимоотношения – работни и лични – и не търсим вина.
Повечето хора прехвърлят вината върху колегите, които ни подведоха, или другата половина, която не ни разбра правилно. Хората с висок еквалайзер са склонни да си задават въпроси на какъв етап неразбирането се е влошило, какво точно биха могли да направят за подобрение на дадена ситуация.

Самоконтролът допринася ЗА емоционална интелигентност. Самоконтролът допринася за факта, че не позволяваме на негативните емоции – гняв, безпокойство, умора – да влияят на другите и да следим собствената си репутация. Тази дума, обещание и съгласие се зачитат от нас постоянно, извън непреодолима сила. Резултатите се оценяват по усилията и собствените им действия, а не по анализ на грешките на другите. И новите условия и житейски ситуации не потъват в тревожно състояние.

Човек с висок еквалайзер ще търси затруднения за възможността да ги реши. Ще се стреми към личностно израстване или да се премести на друга работа и в други взаимоотношения. Разбира се, това не означава, че трябва да се превърнете в робот, в който са подредени всички импулси и реакции. По-скоро емоционалната интелигентност означава солидна оценка на техните възможности и достойнства:
– признаване на правото на хората да се държат както искат;
– способността да разрешават конфликтни ситуации в сблъсък на интереси, без да стават заложници в продължение на много месеци.

– Мотивация –

Емоционалната интелигентност е тясно свързана с мотивацията и проактивното поведение – способността да се реагира адекватно на промените, да се обединяват (и да не се отделят) хората, да се представляват чужди интереси, да се делегира власт и да се вдъхновява хората с вяра в най-доброто.

Categories:

Tags:

Comments are closed