Предимствата и недостатъците на лазерното рязане
Как работи лазерното рязане?
Лазерното рязане използва лазер с висока мощност, който се насочва чрез оптика и компютърно цифрово управление (CNC) за насочване на лъча или материала. Обикновено процесът използва система за контрол на движението, за да следва CNC или G-код на шаблона, който трябва да бъде изрязан върху материала. Фокусираният лазерен лъч изгаря, топи се, изпарява или се издухва от струя газ, за да остави висококачествен повърхностен завършен край.
Лазерният лъч се създава чрез стимулиране на лазерни материали чрез електрически разряди или лампи в затворен контейнер. Лазерният материал се усилва, като се отразява вътрешно през частично огледало, докато енергията му е достатъчна, за да избяга като поток от кохерентна монохроматична светлина. Тази светлина се фокусира в работната зона чрез огледала или оптични влакна, които насочват лъча през леща, която го усилва.
Предимствата и недостатъците на лазерното рязане. В най-тясната си точка лазерният лъч обикновено е с диаметър под 0,0125 инча (0,32 мм), но са възможни ширини на прореза от 0,10 мм в зависимост от дебелината на материала. Когато процесът на лазерно рязане трябва да започне някъде, различно от ръба на материала, се използва процес на пробиване, при който импулсен лазер с висока мощност прави дупка в материала, като например отнема 5-15 секунди, за да прогори 13 мм лист от неръждаема стомана.
Предимства на лазерното рязане
Ето причините, поради които лазерното рязане е предпочитано в сравнение с други технологии за рязане, като CNC фрезоване:
- Висока прецизност и точност
- Висока скорост на производство
- По-достъпни от CNC машини от същия калибър
- Широка съвместимост на материалите
- Няма риск от замърсяване (тъй като това е безконтактен процес)
- По-тесни ширини на прореза
Недостатъци на лазерното рязане
- Висока консумация на енергия
- Риск от отделяне на токсични емисии (от пластмаси)
- По-плътните материали могат да бъдат трудни за рязане
- Риск от изгорени ръбове при разрязвания
Comments are closed